• Friday June 21st, 2019
 • by Admin
 • 5

A keni dëgjuar për Moringa-n dhe superfuqinë e saj?

Moringa njihet si Bima e Mrekullive. Falë vetive shumë të mira nutritive që ka, gjethet e kësaj bime janë të pasura me proteina, vitamina e kripra minerale. Ajo është fantastike për t’u përdorur në sallatra e ndryshme që konsumoni çdo ditë në shtëpitë dhe familjet tuaja. Ose si përbërës shtesë në smoothie plot vlera ushqyese që i përgatisni vetë me aq kujdes. Moringa është e pasur në kalcium, kalium, natrium, hekur, magnez, zink. Prania e këtyre ushqyesve esencialë dhe mineral bën që Moringa të përdoret si një përbërës i vlefshëm në dietat e shëndetshme ushqimore.

Si thoni për një recetë supe të shpejtë dhe të shijshme? Ajo merr më shumë vlera ushqyese nëse i shtoni një lugë pluhuri nga bima e Moringa-s.

bowl of moringa soup

Receta:

 • 1 lugë gjelle me pluhur Moringa
 • 1 lugë gjelle me vaj ekstra të virgjër
 • 1 gjysmë qepe e grirë imët
 • 1 thelpi hudhër
 • 2 patate te qëruara
 • 1.25 litër ujë
 • 300 gr spinaq
 • Një majë luge arrë moskat
 • 4 lugë gjelle krem pana

Rezultati? Është më shumë se e shijshme dhe ideale për organizmin tuaj, e pasur me vlera ushqyese dhe jo vetëm. Provojeni dhe do të na kujtoni!

Ju bëftë mirë!

Artikull i botuar edhe në Revista Class.